Zmiana przepisów tzw. Tarczy Antykryzysowej wprowadzona przez Senat

Opublikowane w Aktualności

W nocy z 30 na 31 marca 2020 roku Senat wprowadził istotne zmiany do ustawy tzw. tarczy antykryzysowej, w tym między innymi w obszarze prawa pracy.

Uprzejmie informujemy, że w nocy z 30 na 31 marca 2020 roku Senat podjął uchwałę w sprawie zmiany ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczeniem COVID-19. Uchwała Senatu zawiera istotne zmiany, między innymi w zakresie przepisów modyfikujących zasady prawa pracy, w tym:

  • wprowadzenie kategorii pracowników wykonujących pracę w warunkach zagrożenia epidemiologicznego,
  • możliwość samodzielnego wprowadzenia przez pracodawcę przestoju ekonomicznego bez porozumienia z przedstawicielami pracowników
  • oraz znaczące zwiększenie kwot dofinansowania wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Powyższe zmiany są na tyle daleko idące, że gdyby przeszły niezmienione przez Sejm, to mogłyby zmieniać część scenariuszy działań planowanych obecnie przez pracodawców. Zgodnie z zapowiedziami, zmianami wprowadzonymi przez Senat Sejm zajmie się w dniu dzisiejszym, tj. 31 marca 2020 roku. Rekomendujemy wstrzymanie się obecnie z działaniami do czasu ostatecznej treści ustawy.

Kancelaria pozostaje do Państwa pełnej dyspozycji. Monitorujemy na bieżąco proces legislacyjny i będziemy informować o jego postępach. W razie potrzeby skorzystania z naszej pomocy oraz pytań lub wątpliwości w przedmiotowym zakresie, prosimy o kontakt.

INFORMACJA PRAWNA