Prawo.pl – Inspektorzy pracy mają mieć dostęp do dokumentów objętych tajemnicą skarbową

Opublikowane w Aktualności

Resort pracy chce, by PIP ścigając naruszenia w delegowaniu pracowników poza Polskę mogła zaglądać do akt podatkowych i innych dokumentów objętych tajemnicą skarbową. Są wątpliwości, czy te uprawnienia są konieczne, by dbać o legalność zatrudnienia, a przepisy te mogą służyć do kontroli delegowania pracowników także w kraju.

To jest ewidentne rozszerzenie uprawnień kontrolnych PIP, pytanie tylko po co – zastanawia się Krzysztof Sosnowski, radca prawny z kancelarii Wojewódka i Wspólnicy. I dodaje: – W zakresie ogólnych celów przeprowadzania kontroli przez PIP środek w postaci, korzystania z kontroli podatkowej dla ustalenia legalnego i bezpiecznego zatrudnienia  jest zbędny. Nie jest rolą PIP sprawdzanie, jak podmioty odprowadzają podatki a zagwarantowanie, że uprawnienia pracownicze osób delegowanych nie będą naruszane.

Jak twierdzi mec. Krzysztof Sosnowski, projektowane przepisy budzą również wątpliwości, gdyż może dość do próby wykorzystywania tych przepisów nie tylko do delegowania pracowników poza Polskę, ale i w kraju.

CAŁY ARTYKUŁ