Gazeta prawna: Rynek: znowelizujmy ustawę o PPK przed lipcem. Nie utrudniajmy życia pracodawcom
W kuluarach mówi się o nowelizacji ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Zdaniem wielu jest to potrzebne i do zrobienia przed lipcem (wtedy w za- sadzie nowe przepisy będziemy stosować pierwszy raz). Tej opinii zdaje się jednak nie podzielać Ministerstwo Finansów. Na pytanie DGP o ewentualne modyfikacje nowej regulacji odpowiedziało, że nie planuje nic zmieniać. Tymczasem, jak dowodzą prawnicy, oczywistych niedociągnięć, a czasami nawet ewidentnych błędów jest w ustawie wiele.
W kwestiach, które budzą największe wątpliwości, brak zmian będzie oznaczał jedno: że zamiast na przepisach będziemy bazować na interpretacjach – odpowiednio ministerialnych lub Polskiego Funduszu Rozwoju. Ten ostatni, jako podmiot odpowiedzialny za wdrożenie systemu PPK, rozpoczął już aktywność w tym obszarze. Uruchomił bowiem portal informacyjny o PPK, stworzony dla wszystkich zainteresowanych, i w jego ramach udziela odpowiedzi na indywidualne zapytania.
[…]
Można by zapytać, czy najprostszym rozwiązaniem problemu nie byłoby zawarcie umowy o prowadzenie PPK odpowiednio wcześnie, by uniknąć wątpliwości? Jednak, jak przekonuje dr Marcin Wojewódka, radca prawny, partner zarządzający i założyciel Kancelarii Prawa Pracy Wojewódka i Wspólnicy, to nie załatwia całkowicie sprawy. Część firm będzie bowiem zainteresowana tym, by umowy podpisywać np. w ostatnim dniu terminu, zwłaszcza jeśli termin wypłaty wynagrodzeń przypada u nich wcześniej. – W ten sposób zaoszczędzą na wpłatach do PPK, które odprowadzą dopiero od wynagrodzenia w kolejnym miesiącu – zauważa dr Wojewódka. Dlatego też konkretna data w ustawie byłaby pożądana.