Debata Interii – Przyszłe emerytury: wyższe podatki czy wiek emerytalny?

Opublikowane w Aktualności

Polacy nie mają zaufania do instytucji, z których będą dostawać świadczenia na emeryturze. Liczne i często sprzeczne ze sobą zmiany systemowe go nie wzmacniają. Pozytywny impuls powinien dać program PPK, ale i tak kluczowego problemu nie rozwiąże. Czeka nas więc poważna decyzja czy trzeba podnieść podatki czy wiek emerytalny – takie wnioski płyną z debaty Interii „Jak przekonać Polaków do długoterminowego oszczędzania”?

[…]

W ostatnich miesiącach mamy do czynienia z kolejnymi zmianami dotyczącymi systemu emerytalnego. Od tych, które są oceniane raczej pozytywnie jak wprowadzenie PPK do tych, które budzą dużo więcej kontrowersji jak zapowiedź przekształcenia OFE w IKE. Wcześniej obniżono wiek emerytalny, a jednocześnie emeryci otrzymują jednorazową tzw. trzynastkę.

Marcin Wojewódka zwraca uwagę, że zwykły Kowalski może się w tym pogubić.

– Dotychczas do wyboru były IKE, IKZE, PPE, teraz dołożono PPK, który generalnie jest dobrze skonstruowanym programem, ale pewien zamęt tworzy fakt, że nie jest on komunikowany jako produkt emerytalny, tylko oszczędnościowy. Do tego ostatnio Kowalski dowiaduje się,  że będzie zamiana OFE w IKE, a przypomnę, że jeszcze niedawno miało to być przekształcenie w bardziej opłacalne dla uczestnika IKZE, choć ostatecznie z tego zrezygnowano kierując się bieżącymi potrzebami  budżetowymi – wskazuje Wojewódka.

– Jednocześnie nikt nie pokazał jeszcze długoterminowego całościowego planu jak ten system emerytalny ma wyglądać. Co ma zrobić przeciętny Kowalski? Jak ma zdecydować czy chce być w PPK , czy będzie korzystał z IKE czy IKZE i co ma zrobić ze środkami pozostałymi w OFE – pyta retorycznie wiceprezes Instytutu Emerytalnego.

Zachęcamy do przeczytana pełnej relacji z debaty na stronie interia.pl