Trwają prace nad wydłużeniem urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po porodzie – Anna Fidecka

Opublikowane w Bez kategorii

Obecnie trwają prace nad wydłużeniem urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po porodzie. Propozycje te mają na celu wprowadzenie istotnych zmian w zakresie ustaw takich jak Kodeks Pracy czy ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

 

W aktualnym stanie prawnym, rodzicom dzieci urodzonych przedwcześnie przysługuje taki sam urlop, jak rodzicom dzieci urodzonych w terminie.  W przypadku urodzenia jednego dziecka, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze do 20 tygodni, a przed przewidywaną datą porodu możliwe jest wykorzystanie nie więcej niż 6 tygodni urlopu macierzyńskiego. Projekt przewiduje przedłużenie urlopu macierzyńskiego w przypadku narodzin wcześniaków oraz dzieci hospitalizowanych po porodzie. Wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 tygodni albo do 15 tygodni, w zależności od okresu hospitalizacji dziecka i tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko lub masy urodzeniowej dziecka. Uprawnionymi do dodatkowego urlopu macierzyńskiego będą:

  • pracownicy-rodzice dzieci urodzonych przed ukończeniem 28 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000g,
  • pracownicy-rodzice dzieci urodzonych po ukończeniu 28 tygodnia ciąży a przed ukończeniem 36 tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000 g,
  • pracownicy-rodzice dzieci urodzonych po ukończeniu 36 tygodnia ciąży, których dziecko będzie wymagało hospitalizacji od 5 dnia od dnia porodu do upływu 8 tygodnia po porodzie. Wówczas dodatkowy urlop macierzyński będzie przysługiwał w wymiarze tygodnia dodatkowego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5 dnia po porodzie do upływu 8 tygodnia po porodzie pod warunkiem, że pobyt dziecka w szpitalu będzie wynosił przynajmniej 2 kolejne dni w okresie od 5 do 28 dnia po porodzie.

Co istotne, urlop ma przysługiwać matkom lub ojcom, a także prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym czy adopcyjnym. Wprowadzany projektowaną ustawą dodatkowy urlop macierzyński będzie urlopem udzielanym na wniosek, wykorzystywanym bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Dodatkowo, urlop będzie płatny w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku.

Wprowadzenie powyższych zmian jest już niemal pewne. W projekcie budżetu państwa na 2025 rok, przyjętym przez Radę Ministrów 28 sierpnia 2024 roku przewidziano środki na wydłużenie urlopu macierzyńskiego dla pracowników-rodziców wcześniaków oraz dzieci urodzonych w terminie, które wymagają dłuższego pobytu w szpitalu po narodzinach. Projekt ustawy aktualnie jest już na etapie prac legislacyjnych, po I czytaniu na posiedzeniu Sejmu.