Rzeczpospolita – Ekstra świadczenie dla kobiet, które urodziły i wychowały czworo dzieci

Opublikowane w Bez kategorii

Pomysł premiera na ekstraświadczenie dla kobiet, które urodziły i wychowały czworo dzieci, pomija model, w którym to kobieta pracuje, a mężczyzna zajmuje się dziećmi.

Z informacji zawartych w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów wynika, że zapowiedziany przez premiera Mateusza Morawieckiego projekt ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym będzie gotowy dopiero pod koniec roku.

Założenie jest takie, aby od przyszłego roku prawo do świadczenia w wysokości minimalnej emerytury (obecnie 1029,80 zł brutto) miała matka, która urodziła i wychowała, bądź tylko wychowała czworo dzieci. Ojciec nabędzie prawo do tego świadczenia tylko w razie śmierci matki albo porzucenia przez nią dzieci.

– To stosunkowo rzadkie sytuacje – zauważa Oskar Sobolewski, prawnik z Kancelarii Wojewódka i Wspólnicy. – Nie rozumiem, dlaczego mężczyźni będą dyskryminowani. Przykładowo, kiedy to kobieta utrzymuje całą rodzinę, a mężczyzna na co dzień zajmuje się dziećmi, domem i nie pracuje zawodowo, to nie skorzysta z proponowanego świadczenia.

Kliknij, by przeczytać cały artykuł