Rodzicu, wszędzie słyszysz „babciowe, babciowe”, ale czy wiesz co tak naprawdę kryje się za tym hasłem? – artykuł Weroniki Powąska-Grochowy

Opublikowane w Bez kategorii

Rodzicu, wszędzie słyszysz „babciowe, babciowe”, ale czy wiesz co tak naprawdę kryje się za tym hasłem?

Otóż to potoczna nazwa stosowana przez media, określająca nowy program ogłoszony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, którego oficjalna nazwa brzmi: „Aktywny rodzic”. Już 9 kwietnia 2024 r. projekt tej ustawy został przyjęty przez rząd, a w kolejnym tygodniu wpłynął do Sejmu. Oznacza to jedno – praca wre!

 

Aż trzy osobne świadczenia

Musisz wiedzieć, że tzw. „babciowe” to naprawdę szeroki program zakładający, aż trzy osobne świadczenia – przy czym jednocześnie można korzystać z jednego z nich. Są to świadczenia:

 

Aktywni rodzice w pracy” – 1500 zł miesięcznie na czas 24 miesięcy – od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia dziecka lub 1900 zł, jeżeli dziecko ma odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności,

„Aktywnie w żłobku” –  do 1500 zł miesięcznie na dziecko lub do 1900 zł miesięcznie na dziecko z niepełnosprawnością (nie więcej niż wysokość opłaty, jaką rodzice ponoszą za pobyt dziecka w instytucji opieki) oraz

„Aktywnie w domu” – dla rodziców, którzy nie będą mogli skorzystać z pozostałych. Na podobnych zasadach jak obecnie funkcjonujący rodzinny kapitał opiekuńczy, lecz dodatkowo możliwość uzyskania środków na każde – w tym na pierwsze i jedyne dziecko – w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia. Świadczenie wyniesie 500 zł miesięcznie przez 24 miesiące.

 

Kto może skorzystać

Szeroka gama możliwości pozwala na skorzystanie ze świadczenia pracującym rodzicom, którzy w różny sposób zapewnili swojemu dziecku opiekę podczas nieobecności. Nowatorskie podejście do tematu, dostosowane do realiów aktualnego rodzicielstwa, pozwoli skorzystać ze świadczeń nie tylko rodzicom zatrudnionym o umowę o pracę, ale także pracującym na umowie-zlecenie czy prowadzącym własną działalność gospodarczą.

To od decyzji rodziców zależeć będzie, z którego świadczenia chcą w danym momencie skorzystać – będą mieli przy tym wielokrotną możliwość zmiany tej decyzji. Do zapamiętania jest jednak, że na to samo dziecko, za dany miesiąc można będzie pobierać tylko jedne środki.

 

Ponownie w ciąży

Drogie aktywne mamy, dla Was dodatkowo program przewiduje możliwość skorzystania ze świadczeń również wtedy, gdy mama mając dziecko poniżej 3 lat po urlopie macierzyńskim wróciła do pracy, ale po kilku miesiącach ponownie zaszła w ciąże i przebywa na L4.

 

Kiedy możemy spodziewać się, że teoria przejdzie w praktykę?

Planowany termin wejścia w życie ustawy to 1 października 2024 r. A więc rodzicu, bądź czujny, bo już w IV kwartale tego roku, Ministerstwo przewiduje wypłatę pierwszych świadczeń objętych programem.

 

Weronika Powąska-Grochowy, radca prawny