O pakiecie pomocy dla powodzian – Beata Bondyra, radczyni prawna

Opublikowane w Bez kategorii

W obliczu powodzi rząd wprowadza kolejne rozwiązania prawne mające na celu pomoc poszkodowanym. W środę 25 września do Sejmu skierowano projekt ustawy zmieniający tzw. specustawę powodziową i niektóre inne ustawy. Widoczny jest zamiar szybkiego procedowania – projekt jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie i trafił do dalszych prac w Komisji Nadzwyczajnej do spraw działań przeciwpowodziowych i usuwania skutków powodzi z roku 2024, a sam tekst ustawy zakłada wejście w życie w dniu następującym po jego ogłoszeniu, bez vacatio legis.

 

Zaproponowane rozwiązania obejmują m.in. wypłatę dodatkowych zasiłków, uregulowanie dodatkowych dni wolnych od pracy i innych uprawnień pracowników, którzy ucierpieli w powodzi czy wsparcie kredytobiorców w spłacie rat za dom uszkodzony w powodzi. Jednak nawet najsprawniej przeprowadzony proces ustawodawczy musi obejmować 3 czytania w Sejmie, głosowanie w Senacie i podpis Prezydenta, czego nie da się przeprowadzić w kilka dni.

 

Rozwiązaniem pozwalającym na szybsze wprowadzenie niezbędnych zmian prawnych są rozporządzenia resortowe, przyjmowane przez właściwych ministrów, w tym Ministra Finansów.

 

  • Obowiązuje już zerowa stawka VAT dla darowizn na rzecz powodzian wszelkiego rodzaju towarów i nieodpłatnych usług, takich jak zakwaterowanie czy wynajem agregatów prądotwórczych. Propozycja ta jest skierowana do przedsiębiorców, który dokonają darowizny za pośrednictwem organizacji pożytku publicznego, jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów leczniczych lub Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Przewidziano też zerową stawkę VAT dla darowizn materiałów budowlanych przekazywanych na rzecz poszkodowanych, których nieruchomości uległy zniszczeniu wskutek wrześniowego kataklizmu.

 

  • Dodatkowo przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi przedłużono terminy płatności podatków VAT (do 25 stycznia 2025 r.), PIT i CIT – wprowadzając możliwość rozliczenia podatków należnych za okres sierpień – grudzień 2024 r. w zeznaniu rocznym. Odroczenie dotyczy również podatków odprowadzanych za swoich pracowników.

 

  • Ponadto powodzianom wydłużono terminy dotyczące podatków PCC oraz od spadków i darowizn – możliwość dokonania zgłoszenia, złożenie zeznania podatkowego i deklaracji wydłużona została do 31 stycznia 2025 r. (dotyczyć to będzie tych informacji podatkowych, których termin upłynąłby w okresie od 19 września do 31 października 2024 r.).

 

  • Wprowadzono także zwrot kosztów zakupu kas fiskalnych do kwoty 2 tys. złotych na rzecz przedsiębiorców, którzy swoje kasy fiskalne utracili w powodzi.

Krajowa Administracja Skarbowa uruchomiła specjalną infolinię, na którą mogą zadzwonić podatnicy poszkodowani w wyniku powodzi. Infolinia jest czynna w dni powszednie w godz. 8:00-18:00 pod numerem telefonu 22 460 59 30.