POLSKIE RADIO – PPK W PLANACH, A CO Z OFE?

Opublikowane w Bez kategorii

Znamy już plany rządu dotyczące Pracowniczych Planów Kapitałowych. Co dalej z państwowym systemem emerytalnym? We wstępnym założeniach rząd planował likwidacje OFE. 25 proc. środków miałoby trafić na Fundusz Rezerwy Demograficznej, 75 proc. na tzw. III filar, czyli m.in. na Indywidualne Konta Emerytalne.

Dr Marcin Wojewódka – ekspert rynku emerytalnego – uważa jednak, że brak oficjalnej propozycji odnośnie OFE oznacza, że w samym rządzie pomysłu na rozwiązanie pata nie ma. Przesunięcie pieniędzy z OFE mogłoby napotkać też na inne problemy. Są to środki publiczne i, jak mówi ekspert, trudno zakładać, że ich charakter można zmienić jedną ustawą czy jednym aktem prawnym.

– Pytanie czy tego rodzaju zmiana w ogóle zostanie uznana za konstytucyjną. Jeżeli mamy środki publiczne, to stanowią one ubezpieczenie nie tylko tych osób, które są członkami OFE, ale wszystkich ubezpieczonych w naszym kraju – podkreśla.

Według danych ZUS deficyt Funduszu Ubezpieczeń Społecznych rośnie z każdym rokiem. Przyczyną jest starzejące się społeczeństwo. Zdaniem Marcina Wójewódki warto wykorzystać obecną koniunkturę i odkładać środki na emeryturę, niezależnie od tego gdzie będziemy to robić – czy w PPK, PPE, czy może na lokatach. Ekspert podkreśla, że nie ma gwarancji, że obecna dobra sytuacja na rynku się utrzyma, natomiast na pewno każdy z nas będzie potrzebował pieniędzy na "jesień życia".

Posłuchaj całej audycji…