Rzeczpospolita – Rząd rozmontowuje zachęty do oszczędzania na starość

Opublikowane w Bez kategorii

Nawet 1,7 mln najmniejszych firm może uniknąć zapłaty składek do nowych funduszy emerytalnych.

 

„Rzeczpospolita" dotarła do pilnie strzeżonej najnowszej wersji projektu ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Wynika z niego, że ponad milion samozatrudnionych i przeszło 700 tys. mikroprzedsiębiorców będzie mogło łatwo uniknąć nowych obciążeń.

 

W najbliższą środę, 14 lutego, minister finansów Teresa Czerwińska ma zwołać konferencję prasową, na której oficjalnie go przedstawi. Można powiedzieć: wreszcie, bo pomysł na nowe zasady oszczędzania na emeryturę obecny premier Mateusz Morawiecki, a ówczesny minister rozwoju zapowiedział jeszcze w lipcu 2016 r. Wszystko wskazuje, że pierwsze dodatkowe składki emerytalne przedsiębiorcy zapłacą już od 1 stycznia 2019 r.

 

Przeczytaj cały artykuł: kliknij tutaj

 

Komentarz dr. Marcina Wojewódki

Jeśli celem pomysłodawców jest możliwie duża liczba osób oszczędzających w PPK, to powinno się szukać sojuszników do popierania tego pomysłu wewnątrz samych zakładów pracy. Takim naturalnym sojusznikiem wydają się związki zawodowe. Dlatego też warto rozważyć przyznanie im uprawnień, podobnych jak w obecnie funkcjonujących pracowniczych programach emerytalnych. Na przykład mogłyby mieć realny wpływ na wybór podmiotu zarządzającego środkami gromadzonymi w PPK. Tym bardziej że najważniejszym czynnikiem sukcesu nowego systemu jest liczba osób, które zdecydują się zostać w PPK, po automatycznym zapisaniu przez pracodawców. W tym kontekście niezwykle istotna będzie kwestia informowania zatrudnionych o korzyściach długoterminowego oszczędzania.