GAZETA PRAWNA – Szerszy monitoring pracowników
Uregulowanie zasad kontrolowania zatrudnionych może ograniczyć spory w tej kwestii, o ile przepisy wyraźnie określą uprawnienia nadzorcze firm.
W kodeksie pracy ma być usankcjonowana możliwość nadzorowania aktywności zatrudnionych w czasie pracy (np. za pośrednictwem systemów GPS, programowania szpiegującego pracę na służbowym komputerze itp.). Takie rozwiązanie ma znaleźć się w projekcie ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę o ochronie danych osobowych (zakłada on nowelizację m.in. kodeksu pracy). Ministerstwo Cyfryzacji (MC) sygnalizuje, że chce przygotować odpowiedni przepis wspólnie z resortem pracy, rodziny i polityki społecznej. Ma być to odpowiedź na potrzeby firm wskazywane w trakcie konsultacji społecznych pierwotnej wersji przepisów.
– W praktyce obecna sytuacja wywołuje wiele wątpliwości. Podam przykład dotyczący służbowego komputera pracownika – moim zdaniem pracodawca ma prawo wejść w stworzony przez podwładnego folder zatytułowany np. wakacje w Hiszpanii, pomimo tego, że jego nazwa sugeruje treści prywatne. Nie ma bowiem pewności, że w tym folderze nie znajdują się np. informacje o działalności pracownika na niekorzyść zatrudniającego – tłumaczy Izabela Zawacka, radca prawny i wspólnik w kancelarii Wojewódka i Wspólnicy.