RZECZPOSPOLITA – ZUS: nowe składki od etatów i zleceń

Opublikowane w Bez kategorii
Po 1 stycznia 2019 r. osoba zniechęcająca do oszczędzania na emeryturę może trafić na dwa lata do więzienia.

„Rzeczpospolita" dotarła do ostatecznej wersji projektu ustawy powołującego do życia nowe pracownicze plany kapitałowe, którego Ministerstwo Rozwoju ciągle nie opublikowało. Do tej pory propozycje nowych przepisów przedstawiano jedynie w formie krótkiego komunikatu.

Ostatecznie pierwsze składki na PPK zostaną zapłacone po 1 stycznia 2019 r. od wynagrodzeń zatrudnionych w spółkach powyżej 250 pracowników.

Program wyklucza plan

Co ważne, nowe przepisy przewidują też możliwość uniknięcia obowiązku założenia PPK. Będzie to możliwe wyłącznie w firmie, która przed wejściem ustawy o PPK w życie miała już u siebie pracowniczy program emerytalny. W ostatnich miesiącach wiele firm rozważało założenie PPE tylko po to, by uniknąć obowiązków wynikających z nowej ustawy.

– Z założeniem PPE byłbym jednak ostrożny i rekomenduję poczekać na opublikowanie projektu, a najlepiej poczekanie do wersji przepisów, która zostanie uchwalona przez parlament – mówi dr Marcin Wojewódka, radca prawny, partner w Kancelarii Wojewódka i Wspólnicy.

Kliknij, żeby przeczytać artykuł…