GAZETA PRAWNA – Ile państwa w dodatkowym oszczędzaniu na emeryturę

Opublikowane w Bez kategorii

DEBATA o rządowych zapowiedziach zmian w funduszach emerytalnych. Dyskutują Aleksandra Wiktorow rzecznik finansowy, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek ekspert Konfederacji Lewiatan, Paweł Borys prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Maciej Bukowski prezes Fundacji WISE, Marcin Wojewódka wiceprezes ZUS.

W czerwcu poznaliśmy rządowe zapowiedzi zmian w funduszach emerytalnych. Wicepremier Mateusz Morawiecki proponuje przesunięcie trzech czwartych aktywów z OFE na konta w III filarze. To ma być zaczyn, który sprawi, że w Polsce fatycznie powstanie dobrowolny, lecz powszechny system ubezpieczeń emerytalnych. Pozostała jedna czwarta ma trafić do Funduszu Rezerwy Demograficznej, a równowartość tych środków ma zostać zapisana na subkontach ubezpieczonych w ZUS

Przesunięciu trzech czwartych środków z OFE na prywatne konta w III filarze ma towarzyszyć utworzenie dwóch nowych form oszczędzania: pracowniczych i indywidualnych planów kapitałowych. Dziś III filar jest w stanie szczątkowym. Stąd pierwszym pytaniem w debacie powinno być, czy III filar w polskim systemie emerytalnym jest potrzebny? No i czy w ogóle może być w Polsce popularny?

Kliknij, żeby przeczytać artykuł…