Neo-TK orzeknie o zmianach w TVP

Opublikowane w Aktualności

 

Orzeczenie TK nie będzie traktowane poważnie

Wczoraj (wtorek) rozpoczęła się rozprawa w TK. Poseł Krzysztof Szczucki jako wnioskodawca wskazywał, że niezgodny z Konstytucją jest art. 26 ust. 4 Ustawy o radiofonii i telewizji, który umożliwia stosowanie do jednostek publicznej radiofonii i telewizji przepisów Kodeksu spółek handlowych dotyczących likwidacji spółek akcyjnych oraz art. 368 par. 4 Kodeksu spółek handlowych, który reguluje sprawy odwołania lub zawieszenia członka zarządu przez walne zgromadzenie.

– Idąc tym tropem rozumowania, właściciel TVP i Polskiego Radia, czyli Skarb Państwa, faktycznie straciłby wpływ na ich funkcjonowanie, a to podważa fundamentalną zasadę prawa do posiadanej własności – komentuje radca prawny dr Marcin Wojewódka.

W jego ocenie krótki czas rozpoznawania wniosku złożonego przez posłów PiS oraz skład orzekający w tej sprawie z tzw. sędzią dublerem Jarosławem Wyrembakiem nie pozwoli poważne potraktować orzeczenia TK w tej sprawie. Oprócz sędziego Wyrembaka w składzie orzekającym są: Julia Przyłębska, Krystyna Pawłowicz, Stanisław Piotrowicz, Bogdan Święczkowski.

– Rola Trybunału Konstytucyjnego polega na stwierdzaniu zgodności ustaw z Konstytucją. Wszystkie wnioski powinny być gruntownie zbadane, poprzedzone wysłuchaniem stron. Niestety, pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej sąd konstytucyjny został zamieniony w redutę, która w sposób cyniczny i bezprawny broni ancien regime’u – dodaje Wojewódka.

 

TO JEDYNIE FRAGMENT ARTYKUŁU OPUBLIKOWANEGO NA PRESS.PL,
CZYTAJ CAŁOŚĆ