Gazeta Wyborcza – Rewolucja w kodeksie pracy

Opublikowane w Aktualności

Takich zmian w kodeksie pracy nie było od lat. Rząd planuje wydłużyć urlop rodzicielski do 41 tygodni. Pojawią się też nowe dni wolne, a także zmienić ma się sama umowa o pracę. Wyborcza.biz wyjaśnia, na co liczyć może pracownik.

[…]

– Projektodawcy nie przewidują, aby za czas urlopu opiekuńczego pracownik zachowywał prawo do wynagrodzenia za czas tego urlopu, co może spowodować, że nie będzie to często używana instytucja. Pracownik, jeśli będzie miał taką możliwość, prędzej skorzysta z jakiegoś płatnego zwolnienia od świadczenia pracy, na przykład właśnie urlopu na żądanie czy zwolnienia chorobowego – mówi dr Marcin Wojewódka, radca prawy w Wojewódka i Wspólnicy.

[…]

dr Marcin Wojewódka: – Jeśli zapowiedziane przepisy dotyczące umów o pracę na czas określony wejdą w życie, to takie umowy o pracę na czas określony utracą głębszy sens. Skoro bowiem do umów o pracę na czas określony będzie się stosować wymóg uzasadnienia przyczyny wypowiedzenia, wymóg prowadzenia konsultacji związkowej, a także poszerzenie katalogu roszczeń przysługujących pracownikowi o przywrócenie do pracy, to w sumie jedyną różnicą między umową o pracę na czas określony a umową na czas nieokreślony będzie termin końcowy. Stawia to pod znakiem zapytania zasadność posługiwania się w obrocie umowami na czas określony.

PRZECZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ