Gazeta Prawna – Związki zawodowe sprawdzają liczebność konkurencji

Opublikowane w Aktualności

Organizacje zakładowe występują do pracodawców o udostępnienie informacji o stanie osobowym innych związków. Niektóre kwestionują zawarte w nich dane.

Od 1 stycznia 2019 r. związki zawodowe mogą się zapoznawać z informacją o liczebności innych organizacji zakładowych działających w firmie. I składać zastrzeżenia, jeśli np. podejrzewają, że konkurencja zawyża liczbę członków. Okazuje się, że chętnie korzystają z nowych uprawnień.

[…]

– Często jednak chodzi po prostu o sprawdzenie, ilu rzeczywiście członków ma konkurencyjny związek, aby wiedzieć, czy trzeba się z nim liczyć. Bo od jego liczebności – bez względu na to, czy spełnia progi reprezentatywności, czy nie – zależy pozycja negocjacyjna podczas rokowań z pracodawcą – tłumaczy Izabela Zawacka, radca prawny, lider działu zbiorowego prawa pracy w kancelarii Wojewódka i Wspólnicy.

Podkreśla, że ta wiedza może doprowadzić do zmiany układu sił wewnątrz firmy.

– Możliwa jest zmiana hierarchii danych organizacji, jeżeli np. okaże się, że związek postrzegany do tej pory – na podstawie najczęściej nieformalnej wiedzy – jako najsilniejszy wcale nie jest tak liczny. Otwiera się nowe pole do sojuszy, wspólnych działań itp. – dodaje mec. Zawacka.

CAŁY ARTYKUŁ