Informacja prawna: PROJEKT NOWELIZACJI KODEKSU PRACY PRACA ZDALNA I KONTROLA TRZEŹWOŚCI

W dniu 7 lipca 2022 r. na posiedzeniu Sejmu pod głosowanie poddano wniosek o odrzucenie projektu ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustawy (Druk nr 2335), który ma wdrożyć pracę zdalną oraz kontrolę trzeźwości do porządku prawnego, w pierwszym czytaniu. Wniosek nie został przegłosowany. Projekt skierowano do Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach.

Jeżeli chodzi o dalszy plan działania nad projektem, możliwy jest taki scenariusz:

  1. termin posiedzenia Komisji Nadzwyczajnej nie został jeszcze wyznaczony, najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu będzie już znany termin posiedzenia,
    a po posiedzeniu poznamy zmiany wprowadzone do projektu;
  1. na dzień 20, 21 i 22 lipca oraz 5 sierpnia zostało wyznaczone posiedzenie Sejmu – najprawdopodobniej w którymś z tych dni Sejm uchwali ustawę i skieruje ją do Senatu (harmonogram obrad Sejmu w ww. dniach nie został jeszcze przygotowany);
  1. posiedzenie Senatu jest wyznaczone na 20, 21 i 22 lipca a kolejne na 3 i 4 sierpnia, możliwe jest zgłoszenie poprawek przez Senat 3 albo 4 sierpnia (jeżeli Sejm uchwali ustawę w dniach 20-22 lipca), po czym Senat odeśle projekt do Sejmu.

Najwcześniejszy termin uchwalenia ustawy – prawdopodobne jest, że Sejm już 5 sierpnia 2022 r. rozpozna poprawki Senatu, następnie Prezydent będzie miał 21 dni na podpisanie ustawy. Oznacza to, że w sierpniu ustawa powinna być podpisana i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Ustawa wejdzie w życie 14 dni po ogłoszeniu więc realnym terminem jest wrzesień 2022 r.

Możliwy jest także scenariusz późniejszy, wrześniowy/październikowy – Sejm mógłby przyjąć ustawę 5 sierpnia, po czym skieruje ją do Senatu do poprawek. Kolejne posiedzenie Senatu (po 3 i 4 sierpnia) jest dopiero 7 września. Posiedzenie Sejmu, na którym mógłby uchwalić ustawę zaplanowane jest na 14-16 września 2022 r.

Toczą się również dyskusje co do wydłużenia vacatio legis z 14 dni do dłuższego okresu. Takie uwagi zgłaszane są w toku procesu legislacyjnego, a sam wiceminister Stanisław Szwed poinformował, że Ministerstwo nie widzi problemu, żeby wydłużyć vacatio legis. Pierwsze informacje na temat planowanych zmian poznamy dopiero po pracach Komisji Nadzwyczajnej.

W razie pytań i wątpliwości prosimy o kontakt.

 

WERSJA PDF