Nowe zasady dofinansowania do wynagrodzenia za zatrudnienie osoby po 50. roku życia – r. pr. Monika Kocimska

Opublikowane w Bez kategorii

W dniu 20 marca 2025 r. Parlament zakończył pracę nad Ustawą o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa obecnie czeka na podpis Prezydenta.

Jak wskazano w uzasadnieniu przedmiotowej Ustawy jej celem jest zwiększenie poziomu zatrudnienia w Polsce. Zwrócono w szczególności uwagę na fakt, że obecny model działania urzędów pracy wymaga zmiany nakierunkowanej na uwzględnienie nowych potrzeb pracodawców i pracowników oraz zmian na rynku pracy.

Ustawa wprowadza między innymi nowe zasady dofinansowania do zatrudniania osób powyżej 50. roku życia, zastępując dotychczasowe przepisy w tym przedmiocie zawarte w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Zgodnie z przyjętymi regulacjami, pracodawca będzie mógł uzyskać od starosty dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie skierowanego:

  • bezrobotnego, który ukończył 50. rok życia, a nie ukończył 60 lat – w przypadku kobiety lub 65 lat – w przypadku mężczyzny,
  • poszukującego pracy, który ukończył 60 lat – w przypadku kobiety lub 65 lat – w przypadku mężczyzny.

Dofinansowanie wynagrodzenia będzie przysługiwało, podobnie jak dotychczas – w kwocie określonej w umowie, nie wyższej jednak niż połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie obowiązującego w dniu zawarcia umowy, za każdego zatrudnionego bezrobotnego albo poszukującego pracy.

Z dofinansowania Pracodawca będzie mógł korzystać przez okres 12 miesięcy – w przypadku bezrobotnego albo 1 miesiąca – w przypadku poszukującego pracy, przy czym maksymalny dopuszczalny okres trwania umowy o zatrudnienie skierowanego poszukującego pracy wyniesie 12 miesięcy, a dofinansowanie będzie przysługiwało co drugi miesiąc.

Warunek skorzystania z możliwości dofinansowania stanowić będzie brak uprzedniego zatrudnienia lub wykonywania innej pracy zarobkowej przez bezrobotnego/poszukującego pracy u danego pracodawcy bezpośrednio przed zarejestrowaniem jako bezrobotny albo poszukujący pracy. Jak wyjaśnili projektodawcy w uzasadnieniu Ustawy niniejsze ma na celu ograniczenie ryzyka ewentualnych nadużyć w zakresie możliwości uzyskania dofinansowania z powiatowych urzędów pracy przez przedsiębiorców za zatrudnienie seniora.

Warto mieć na uwadze, że po upływie okresu przysługiwania dofinansowania wynagrodzenia Pracodawca będzie obowiązany do dalszego zatrudniania seniora przez okres 6 miesięcy – w przypadku bezrobotnego oraz 1 miesiąca – w przypadku poszukującego pracy. Ustawa przewiduje również sankcje na wypadek niespełnienia przez Pracodawcę niniejszego wymogu w postaci obowiązku zwrotu udzielonego dofinansowania na zasadach szczegółowo określonych w art. 141 ust. 7 – ust. 12 Ustawy.

Ustawa ma wejść w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.