Dyskryminacja w zatrudnieniu ze względu na pochodzenie w ogłoszeniu o pracę – Kontrowersyjny anons Filipa Chajzera – dr Marcin Wojewódka komentuje dla fakt.pl

Opublikowane w Bez kategorii

Fakt.pl: Filip Chajzer rozwija swój biznes. Oprócz Krakowa i Władysławowa, gdzie w budce sprzedawane są kebaby firmowane przez prezentera i celebrytę, teraz otwarto pierwszy lokal – jak zaznacza sam Chajzer „nie na kółkach” – w Kielcach. Teraz poszukuje do niego pracowników. Sęk w tym, że w ofercie, jaka pojawiła się w internecie, złamano przepisy. Do restauracji Chajzera szukane są tylko osoby pochodzenia polskiego. Jak twierdzi dr Marcin Wojewódka ekspert prawa pracy, taka propozycja pracy to przejaw dyskryminacji.

Uzależnianie zatrudnienia od posiadania polskiego pochodzenia

Komentowane ogłoszenie o pracę: https://www.projektpraca.eu/praca-stala/kebap-master/255847

Treść tego ogłoszenia świadczy niestety o tym, że albo autor nie posiada elementarnej wiedzy o polskim prawie albo wręcz przeciwnie chce, tylko ze znanych sobie powodów zatrudnić repatrianta, to jest osobę przybywającą do Polski z zagranicy, która spełnia warunki tzw. polskiego pochodzenia. Co i tak będzie działaniem nielegalnym.

Otóż w polskim systemie prawnym znamy pojęcie polskiego pochodzenia, regulują to przepisy  ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o repatriacji, gdzie w treści art. 5 znajdujemy, że za osobę polskiego pochodzenia, uznaje się osobę deklarującą narodowość polską i spełniającą łącznie następujące takie warunki, że co najmniej jedno z jej rodziców lub dziadków albo dwoje pradziadków było narodowości polskiej, a także, że wykaże ona swój związek z polskością.

Zakładając jednakże, że autorzy ogłoszenia nie oczekują wyłącznie przybyszy wracających z Kazachstanu, Litwy, Brazylii czy Ukrainy, gdzie siłą rzeczy jest najwięcej osób mogących kwalifikować się jako posiadające polskie pochodzenie, to wygląda na to, że mamy do czynienia z typowym dyskryminującym ogłoszeniem o pracę. To jest w tym przypadku przyszły pracodawca  narusza wprost art. 113 kodeksu pracy, który stanowi, że niedopuszczalna jest jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia, w szczególności między innymi właśnie ze względu na narodowość czy pochodzenie etniczne. Uzależnianie zatrudnienia na stanowisku Kebap Master od posiadania polskiego pochodzenia jest działaniem dyskryminującym.

dr Marcin Wojewódka
radca prawny