Zmiany w wypłacie zasiłku chorobowego i kontroli wystawianych zwolnień lekarskich przez ZUS – projekt ustawy w wykazie prac Rady Ministrów
Reforma systemu ubezpieczeń społecznych już niebawem. W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych ustaw.
Projekt przewiduje szeroki zakres zmian. Przede wszystkim zakłada kompleksową reformę orzecznictwa lekarskiego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, zmiany w wypłacie zasiłku chorobowego, a także w kontroli wystawianych zwolnień lekarskich. Zmiany dotyczące kontroli wystawianych zwolnień, jak tłumaczą projektodawcy, wynikają bezpośrednio z dążenia do wprowadzenia znaczącej reformy ubezpieczenia chorobowego, która przewiduje wypłacanie zasiłku chorobowego ze środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych już od pierwszego dnia niezdolności do pracy z powodu choroby. Aktualnie to pracodawca pokrywa wynagrodzenie chorobowe maksymalnie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego.
Celem wdrożenia zmiany, w projekcie przewidziano szereg reform porządkujących działalność ZUS-u w sferze kontroli prawidłowości orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich, a ponadto reformy dotyczące kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich przez ubezpieczonych. W kontekście realizacji powyższych reform w projekcie proponuje się przyjęcie następujących rozwiązań:
1) doprecyzowanie przepisów dotyczących kompetencji ZUS w zakresie kontroli orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy;
2) wprowadzenie mechanizmów zwiększających efektywność kontroli, w tym dotyczących przesłanek cofnięcia upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich;
3) uszczegółowienie przesłanek, w których ubezpieczony traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia lekarskiego.
W praktyce, wprowadzenie powyższych zmian będzie oznaczało większą i bardziej szczegółową kontrolę zarówno wystawianych zwolnień lekarskich, jak i również kontrolę samych ubezpieczonych przebywających na tych zwolnieniach. Ostateczny wpływ reform na funkcjonowanie systemu ubezpieczeń społecznych będzie zależał od szczegółowych rozwiązań przyjętych w projekcie ustawy.