PRESS.PL: Sakiewicz reaguje na żądania TVP dot. skopiowania „Jedziemy” Rachonia – komentarz mec. Wojewódki

Opublikowane w Bez kategorii

 

Likwidator Telewizji Polskiej Daniel Gorgosz wezwał prezesa Telewizji Republika Tomasza Sakiewicza do zapłaty miliona złotych za naruszenie autorskich praw majątkowych do programu „Jedziemy”. – Przeniesienie stworzonego w TVP programu to kradzież własności intelektualnej. Dochodzenie szkód należy do obowiązków likwidatora TVP – zauważa dr Marcin Wojewódka z kancelarii Wojewódka i Wspólnicy. Sakiewicz komentuje: – Mamy do czynienia z próbą wyłudzenia pieniędzy od prywatnej firmy.

Jak poinformowało Centrum Informacji TVP, Daniel Gorgosz w przesłanym do Tomasza Sakiewicza wezwaniu przedprocesowym domaga się zaprzestania realizacji, emisji i rozpowszechniania w jakiejkolwiek formie, emitowanej obecnie na antenie Telewizji Republika audycji „Jedziemy. Michał Rachoń” oraz natychmiastowego usunięcia zarówno jej fragmentów, jak i pełnych odcinków z serwisu YouTube oraz platform Facebook i X/Twitter, a także do zaprzestania wykorzystywania logotypu (znaku słowno-graficznego) produkowanego i rozpowszechnianego przez Telewizję Polską programu „Jedziemy”.

TVP ma duże szanse na uzyskanie zapłaty

Likwidator Telewizji Polskiej SA wezwał także Tomasza Sakiewicza do „zapłaty na rzecz Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej 100 tys. zł w ramach zadośćuczynienia za dokonanie względem Telewizji Polskiej SA czynu nieuczciwej konkurencji, a także do pięciokrotnego opublikowania na antenie TV Republika, w porze nadawania programu »Jedziemy. Michał Rachoń«, przeprosin w formie czterdziestosekundowego komunikatu”. […]

– Jeśli TVP zdecyduje się na drogę sądową, sprawa może trwać wiele miesięcy. Trudno przewidzieć ruch Telewizji Republika. O ile wiem, z większości umów z pracownikami TVP wynikało, że to telewizji, nie im, przysługiwały prawa autorskie do emitowanych na antenie programów. W tej sytuacji likwidator nie tylko mógł, ale był zmuszony do żądania zapłaty i zadośćuczynienia. W przeciwnym razie mógłby narazić się na zarzut braku dbałości o interes finansowy spółki. Natomiast przeciąganie sprawy przez Telewizję Republika może oznaczać dla niej podwyższenie kwot ewentualnej zapłaty na rzecz TVP – pointuje Marcin Wojewódka.

 

TO JEDYNIE FRAGMENT, PRZECZYTAJ CAŁOŚĆ KLIKAJĄC TUTAJ