Onet.pl: Jawność płac w ofertach pracy. Ekspert ostrzega: konsekwencją może być spłaszczanie wynagrodzeń – komentuje dr Marcin Wojewódka

Opublikowane w Bez kategorii

Projekt ustawy zmierzający do wprowadzenia jawności płac jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie. Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej Polska ma czas do 7 czerwca 2026 r. na wprowadzenie odpowiednich przepisów. — Bezpośrednią konsekwencją publikowania widełek płacowych może być oddolna presja na zwiększanie wynagrodzeń u poszczególnych pracodawców — komentuje projekt w rozmowie z Onetem dr Marcin Wojewódka, radca prawny.

  • Polska musi dostosować przepisy dot. jawności płac do rozporządzenia unijnego

  • — Należy się spodziewać, że pracownicy, których wynagrodzenia ulokowane będą w dolnych obszarach ujawnionych widełek płacowych danego pracodawcy, będą zgłaszali się do swoich podmiotów zatrudniających z oczekiwaniem polepszenia swoich warunków wynagradzania — komentuje dr Marcin Wojewódka, radca prawny

  • Według eksperta jawność wynagrodzeń niekoniecznie zwiększy konkurencyjność między firmami

  • — Pracownicy będą preferowali zatrudniać się w tych podmiotach, które nie tylko lepiej płacą faktycznie, ale także w tych, w których również potencjalne wynagrodzenie może być wyższe — dodaje ekspert

 

Unia Europejska w specjalnej dyrektywie zobowiązuje państwa członkowskie do wprowadzenia takich przepisów. Polska musi dostosować prawo do 7 czerwca 2026 r.

Autorzy projektu w uzasadnieniu wskazują, że brak informacji o oferowanym wynagrodzeniu w ogłoszeniach szczególnie dotyka grup najbardziej narażonych na nierówności i dyskryminację, takich jak młodzi pracownicy i kobiety. Osoby rozpoczynające karierę zawodową nie mają wiarygodnych źródeł informacji o płacach, a brak doświadczenia utrudnia im ocenę, czy proponowane wynagrodzenie jest adekwatne do stanowiska.

Nowe przepisy przewidują więc obowiązek zamieszczania w ogłoszeniach o pracę informacji o proponowanym wynagrodzeniu brutto. Pracodawcy, którzy go nie dopełnią, będą podlegać karze grzywny do 30 tys. zł.

Obywatele chcą jawności płac

Opinie obywateli na temat projektu ustawy dotyczącej jawności wynagrodzeń w ofertach są w przeważającej większości pozytywne. Wiele osób podkreśla, że rynek pracy wymaga uregulowania.

W trakcie konsultacji publicznych wpłynęło niemal 200 opinii od Polaków, wszystkie podpisane z imienia i nazwiska. Według uczestników konsultacji dotychczasowy brak transparentności sprzyjał dyskryminacji pracowników oraz ograniczał konkurencję między firmami. Takie założenie leży u podstaw przygotowanego projektu.

Jawność płac może być problematyczna

Dr Marcin Wojewódka, radca prawny w Wojewódka i Wspólnicy, mówi, że wypełnienie obowiązku wskazywania widełek wynagrodzeń na danym stanowisku pracy może być w praktyce wysoce problematyczne. […]

Czytaj dalej […]