Krok milowy w stronę wprowadzenia w Polsce jawności wynagrodzeń – dr Marcin Wojewódka

dr Marcin Wojewódka
doradca Prezesa Zarządu Pracodawcy RP
W dniu 1 kwietnia 2025 roku miało miejsce posiedzenie sejmowej podkomisji stałej do spraw nowelizacji Kodeksu pracy oraz Kodeksu postępowania administracyjnego w sprawie zmiany ustawy Kodeks pracy (druk sejmowy nr 934). Posiedzenie dotyczyło propozycji wprowadzenia do porządku prawnego wdrożenia przepisów, które mają na celu zobligowanie pracodawców do przedstawiania w publikowanych przez nich ofertach zatrudnienia proponowanego wynagrodzenia, które planują zaoferować aplikującym na dane stanowisko kandydatom.
Efektem prac podkomisji jest wypracowanie propozycji zmian w kodeksie pracy, które nakażą pracodawcom przekazywanie osobom ubiegającym się o pracę informacji o wysokości oferowanego na danym stanowisku wynagrodzenia. Przekazywane mają być informacje o:
początkowej wysokości wynagrodzenia lub jego przedziale opartym na obiektywnych, neutralnych kryteriach, w szczególności pod względem płci, a także
o odpowiednich postanowieniach układu zbiorowego lub regulaminu wynagradzania.
Zgodnie z uchwalonym przez podkomisję projektem nowelizacji kodeksu pracy przedmiotowe informacje powinny zostać przekazane w ogłoszeniu o naborze na wolne stanowisko pracy, przed rozmową kwalifikacyjną lub w innym przypadku przed nawiązaniem stosunku pracy.
Takie przyjęte rozwiązanie należy ocenić pozytywnie, gdyż wychodzi naprzeciw oczekiwaniom zgłaszanym przez pracowników, jest prawidłową implementacją dyrektywy europejskiej, a jednocześnie nie powoduje jakichś perturbacji po stronie pracodawców. Nie ulega wątpliwości, że propozycja wypracowana przez podkomisję przy wsparciu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jest krokiem milowym w stronę wprowadzenia realizacji dyrektywy. W najbliższym czasie można spodziewać się kontynuacji prac nad tym projektem, najpierw na poziomie sejmowej Komisji Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a następnie Sejmu i Senatu.