Gazeta Prawna – Oświadczenie o rezygnacji z PPK wywołało falę oburzenia

Opublikowane w Aktualności

Przygotowany przez Ministerstwo Finansów wzór deklaracji jest oparty na strachu i negatywnych emocjach, to sprytna manipulacja i socjotechnika – komentują eksperci.

dr Marcin Wojewódka, radca prawny, wspólnik zarządzający

Jak mało który projekt aktu prawnego, wzór przygotowanej przez Ministerstwo Finansów deklaracji rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK wzbudził bardzo liczne komentarze internautów. Czasami są one dosyć humorystyczne, jednak jak się nad nimi pochylić, to bardzo dobrze ilustrują one istotę problemu, którą jest pewien brak wiarygodności wdrażanego przez stronę rządową rozwiązania w postaci PPK. Przytoczmy kilka z tych autentycznych komentarzy (pisownia oryginalna):

• czy jest określona gramatura papieru, na którym ma być złożona ta deklaracja?;

• łaskawcy, że nie kazali podpisać własną krwią;• oświadczenia jak u oszukańczych banków i na lewych stronkach internetowych;

• twórca pewnie pracował jako sprzedawca używanych samochodów w Ameryce;

• żeby zrezygnować, trzeba mieć skończone 65 lat życia oraz zgodę na piśmie obojga pradziadków;

• nie rezygnuję z otrzymania Wielkiej Paczki Powitalnej oraz możliwości wzięcia udziału w losowaniu Głównej Nagrody.

Tych kilka przywołanych powyżej cytatów z komentarzy internautów nie tylko wskazuje, że projekt dokumentu został przygotowany bardzo niechlujnie i bez większej refleksji nad inteligencją adresatów. Niestety można też odnieść wrażenie, że został przygotowany ze z góry przyjętym ukrytym zamiarem zniechęcenia do składania rezygnacji z uczestnictwa w PPK. Zaproponowany wzór deklaracji rezygnacji z wpłat do PPK to swoista forma gry podjętej przez prawodawcę z obywatelami i pracodawcami o to, kto kogo przechytrzy. W tym przypadku silniejszy, a jest nim zwykle prawodawca, próbuje ograć innych, stosując sztuczki socjotechniczne wątpliwej wartości etycznej, dezawuując przy tym zdrowy rozsądek samych adresatów. Taka postawa projektodawców deklaracji niestety źle wróży powodzeniu całego projektu PPK, a na pewno nie buduje zaufania do jakże potrzebnego długoterminowego oszczędzania w naszym kraju.

 

Kliknij, by przeczytać cały artykuł