Co nowego w prawie pracy – NEWSLETTER – CZERWIEC 2024

Opublikowane w Bez kategorii

CO NOWEGO
W PRAWIE PRACY

NEWSLETTER
CZERWIEC 2024

 

Zapraszamy do lektury czerwcowego wydania Newslettera – CO NOWEGO W PRAWIE PRACY – gdzie przedstawiamy w pigułce podsumowanie najważniejszych informacji dla pracodawców i pracowników o zmianach i nowościach w prawie.

 

1. Zostały trzy miesiące na wprowadzenie nowych procedur – Ustawa o ochronie Sygnalistów opublikowana w Dzienniku Ustaw

MAREK ŻMIJEWSKI, radca prawny

 

2. Zbliża się termin na przedstawienie informacji półrocznej dot. liczebności Zakładowej organizacji związkowej

KRZYSZTOF SOSNOWSKI, radca prawny

 

3. Od 1 lipca nowe zasady zatrudniania Ukraińców

INKA KALISTA, adwokat

 

4. Rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji – AI Act

WERONIKA POWĄSKA-GROCHOWY, radca prawny

 

 

 

 

1. Zostały trzy miesiące na wprowadzenie nowych procedur – Ustawa o ochronie Sygnalistów opublikowana w Dzienniku Ustaw

MAREK ŻMIJEWSKI, radca prawny

 

Po wieloletnich pracach legislacyjnych w końcu doszło do implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii – ustawa o ochronie sygnalistów z dnia 14 czerwca 2024 r. została opublikowana w Dzienniku Ustaw 24 czerwca 2024 r.

Co to oznacza dla podmiotów zatrudniających pracowników? Co do zasady, podmioty, na których rzecz pracę zarobkową wykonuje co najmniej 50 osób zobowiązane są do wprowadzenia do dnia 25 września 2024 r. procedury zgłoszeń wewnętrznych. Co istotne, do liczby 50 osób wykonujących pracę zarobkową ustawodawca zaliczył także osoby świadczące pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy.

Wobec powyższego, do 25 września 2024 r. wskazani powyżej pracodawcy muszą bezwzględnie posiadać wprowadzoną procedurę zgłoszeń wewnętrznych spełniającą warunki określone w art. 25 ustawy, przy czym uwadze pracodawców nie może umknąć, że wprowadzenie procedury poprzedzone musi zostać konsultacjami z zakładową organizacją związkową albo zakładowymi organizacjami związkowymi, ewentualnie z przedstawicielami osób świadczących pracę na rzecz podmiotu prawnego, jeżeli nie działa w nim zakładowa organizacja związkowa, a nadto, że procedura wchodzi w życie dopiero po 7 dniach od dnia podania jej do wiadomości osób wykonujących pracę. To sprawia, że prace zmierzające do wprowadzenia procedury należy podjąć niezwłocznie.

WIĘCEJ W ARTYKULE

 

 

2. Zbliża się termin na przedstawienie informacji półrocznej dot. liczebności Zakładowej organizacji związkowej

KRZYSZTOF SOSNOWSKI, radca prawny

 

Już 10 lipca 2024 roku mija termin na przedstawienie przez Zakładowe organizacje związkowe informacji o liczebności danego związku. Organizacje niespełniające tego obowiązku tracą swój status organizacji zakładowej i traktowane są jak organizacje których liczebność zmniejszyła się poniżej 10 członków. W konsekwencji czego takie organizacje pozbawione są uprawnień, które przepisy prawa pracy przewidują dla związków zawodowych działających na szczeblu zakładowym.

Chodzi tu o uprawnienia zarówno związanych z prowadzeniem działalności statutowej np. zdolność do zawierania zakładowego układu zbiorowego pracy czy zajmowanie stanowiska w przedmiocie zamiaru wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę na czas nieokreślony, jak i o prawo zajmowania stanowiska w sprawach zbiorowych i indywidualnych mniejszej wagi jak obowiązek konsultacji zamiaru wypowiedzeń przez pracodawcę z zakładową organizacją związkową.

W związku z powyższym obecnie wszystkie zakładowe organizacje związkowe powinny przygotować się do przekazania pracodawcom informacji o liczebności związku według stanu na dzień 30 czerwca 2024 roku. Taka informacja natomiast powinna być przekazana Pracodawcy nie później niż w dniu 10 lipca. W innym wypadku część organizacji może spotkać się z działaniami ze strony pracodawcy, które mają miejsce poza ich kontrolą, gdy do dnia 10 lipca dany związek zawodowy nie przekaże pracodawcy informacji półrocznej.

WIĘCEJ W ARTYKULE

 

 

3. Od 1 lipca nowe zasady zatrudniania Ukraińców

INKA KALISTA, adwokat

 

15 maja br. Sejm przyjął nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca 2024 r. i wprowadzą istotne zmiany dotyczące zasad zatrudniania obywateli Ukrainy.

Po 30 czerwca br. pracodawca będzie miał tylko 7 dni na złożenie powiadomienia o zatrudnieniu obywatela Ukrainy (obecnie obowiązujący termin to 14 dni od dnia podjęcia zatrudnienia przez obywatela Ukrainy). Ponadto pracodawca będzie zobowiązany wskazać w nim wynagrodzenie nie niższe niż minimalne, aby zatrudnienie można było uznać za legalne.

Dodatkowo, projekt zmian wskazuje jednoznaczne przypadki, w których wymagane będzie złożenie przez pracodawcę nowego powiadomienia o zatrudnieniu obywatela Ukrainy. Będzie tak w przypadku, gdy:

  • zmienił się rodzaj umowy pomiędzy podmiotem powierzającym wykonywanie pracy, a obywatelem
    Ukrainy (np. z umowy o pracę na umowę zlecenie),
  • zmieniło się stanowisko lub rodzaj wykonywanej pracy,
  • zmniejszono wymiar czasu pracy lub liczbę godzin pracy w tygodniu lub miesiącu określony
    w powiadomieniu,
  • obniżono miesięczną lub godzinową stawkę wynagrodzenia określoną w powiadomieniu;

Projekt zmian przewiduje również nałożenie na pracowników będących obywatelami Ukrainy obowiązku poinformowania swoich pracodawców o udzieleniu im zezwolenia na pobyt czasowy i pracę w ciągu 7 dni od daty doręczenia decyzji.

 

 

4. Rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji – AI Act

WERONIKA POWĄSKA-GROCHOWY, radca prawny

 

Czy to prawda, czy wykreowana przez AI rzeczywistość? Czy moje dane są bezpieczne?

Na takie i wiele podobnych pytań związanych z działaniem sztucznej inteligencji, niejeden z nas próbuje znaleźć odpowiedzi. Odpowiedzi nie zawsze przychodzą, ale tym razem zapewnił je Parlament Europejski, który 13 kwietnia 2024 r. przyjął długo wyczekiwane rozporządzenie regulujące wiele ram prawnych związanych z funkcjonowaniem AI oraz zapewnieniem przede wszystkim bezpieczeństwa prawnego jego użytkownikom.

Trzeba pamiętać, że AI to nie tylko możliwości, ale i zagrożenia, których pojawia się coraz więcej. Tzw. „Artificial Intelligence Act” to pierwszy na świecie akt prawny, który kompleksowo reguluje nową dla nas praktykę wykorzystywania sztucznej inteligencji w codziennym życiu oraz przez przedsiębiorców. Akt skupia się na stworzeniu ram w oparciu o III kategorie ryzyka. Klasyfikuje systemy AI według stopnia ingerencji w prawa i wolności człowieka. Rozporządzenie nakłada liczne obowiązki na przedsiębiorców w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i transparentności systemów sztucznej inteligencji, z których korzystają. Ustawodawca przewidział surowe kary, za naruszenia przepisów przez użytkowników jak np. w obszarze zakazanych praktyk AI zagrożone są karą w wysokości do 35 000 000 euro lub do 7% rocznego światowego obrotu w przypadku przedsiębiorstwa, w zależności od tego, która z tych kar będzie dla niego wyższa.

21 maja 2024 r. Rada UE przyjęła rozporządzenie, a więc kolejnym krokiem, na który czekamy, to jego podpisanie i publikacja w Dzienniku Urzędowym, by po 20 dniach mógł wejść w życie.

Uwaga! Nowe przepisy zaczną obowiązywać po 24 miesiącach od wejścia aktu w życie.
Dlatego już teraz warto przygotować się na zmiany.

 

 

NEWSLETTER – ENGLISH VERSION