Emisja „Wiadomości” TVP na antenie TV Republika niezgodna z prawem?

Opublikowane w Aktualności

Zespół odsunięty od anten TVP wyemitował specjalne wydanie „Wiadomości” w Telewizji Republika 

Transmisja w Telewizji Republika programów przygotowanych w siedzibie TVP, które nie mogły pojawić się na jej antenie, może być złamaniem prawa. Chodzi o ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i ustawę o prawie autorskim.

Kiedy w środowy wieczór 20 grudnia o godz. 19.30 na antenie TVP 1 z oświadczeniem występował Marek Czyż, zapowiadając nowy program informacyjny, dotychczasowi pracownicy stacji prezentowali specjalne wydanie „Wiadomości” na antenie Telewizji Republika. Odsunięci od anteny TVP zapewniali, że realizowane przez nich materiały będą dostępne w prywatnej telewizji.

Działanie na szkodę pracodawcy

Dr Marcin Wojewódka, radca prawny w kancelarii Wojewódka i Wspólnicy zastrzega na wstępie, że nie zna rodzaju i treści umów łączących dziennikarzy związanych z TVP.

– Jeśli jednak między taką osobą a TVP SA jest zawarta umowa o pracę w rozumieniu przepisów kodeksu pracy, to takie działanie pracownika jak występowanie w innej (konkurencyjnej czy alternatywnej) stacji telewizyjnej i posługiwanie się materiałami, co do których prawa posiada wyłącznie pracodawca, z punktu widzenia przepisów prawa pracy może być kwalifikowane jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych przez taką osobę – mówi Wojewódka.

TO JEDYNIE FRAGMENT, PO CAŁY ARTYKUŁ W  RAMACH OTWARTEGO DOSTĘPU ZAPRASZAMY TUTAJ