Rzeczpospolita – Zewnętrzna służba bhp tylko na przetrwanie

Published in Aktualności

Więksi pracodawcy mogą zlecić realizację funkcji służby bhp na zewnątrz tylko wtedy, gdy nie mają specjalistów wśród załogi i tylko do czasu ich znalezienia.

Zatrudniamy w spółce ponad 100 pracowników, ale nie więcej niż 600. Czy musimy powołać służbę bhp? Czy funkcje tej służby możemy powierzyć zewnętrznemu podmiotowi, czy też musimy zatrudnić specjalistę na umowę o pracę na część lub pełny etat? – pyta czytelniczka.

Zgodnie z art. 23711 § 1 kodeksu pracy pracodawca zatrudniający więcej niż 100 pracowników tworzy służbę bezpieczeństwa i higieny pracy (dalej: służba bhp). Oznacza to, że taki pracodawca ma obowiązek utworzyć służbę bhp. Liczebność tej służby oraz wymiar etatu specjalisty ustala się odpowiednio do stanu zatrudnienia. Pracodawcy pozostawiono dużą dowolność w tym zakresie, określając jedynie wymagania minimalne.

Autor: Elżbieta Smirnow, radca prawny

PEŁEN ARTYKUŁ