Rzeczpospolita – Absurdy w wykroczeniach dotyczących PPK

Opublikowane w Aktualności

Gdyby wagę czynów zabronionych mierzyć grożącą grzywną, to wykroczenia w PPK są większym zagrożeniem dla społeczeństwa niż najpoważniejsze przestępstwa skarbowe lub gospodarcze.

Kara grzywny w PPK może być bowiem nawet kilka razy wyższa niż maksymalna grzywna z tytułu takich przestępstw. O dziwo jednak takiej odpowiedzialności w PPK z definicji nie podlega większość pracodawców, a wyłącznie pracownicy. Od 2021 r. maksymalna kara grzywny może jednak wynosić zero złotych. Takie niuanse kryją się w sankcjach ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 1074 ze zm.; dalej: ustawa o PPK).

Ręka „małego Kazia”

Przy okazji dyskusji o wykroczeniach w PPK warto sobie przypomnieć postać „małego Kazia”, którą niegdyś w barwnym porównaniu przywołał były przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia Wojciech Hermeliński. W ten sposób opisywał „niedociągnięcia” legislacyjne kodeksu wyborczego. Od wielu lat ów mały Kazio ma się dobrze, chociaż wydaje się mocno przepracowany. W wielu miejscach jego rękę widać także w ustawie o PPK.

Autor: Adrian Prusik, radca prawny

CAŁY ARTYKUŁ